ASUS TUF Gaming F15 FA566NFR-HN045WS Gaming Laptop with AMD Ryzen™ 7 7435HS Processor (8 core, 16 thread, 16MB cache, up to 4.6 GHz Max Boost),RTX2050 Graphics Card, 16GB DDR5 Laptop Ram, 512GB NVMe M.2 SSD,15.6inch FHD display,144Hz Refresh Rate & Wi
from
- Brand: ASUS
- Model: FA566NFR-HN045WS
- MPN: 90NR0JU7-M004T0
- processor : AMD Ryzen™ 7 7435HS Mobile Processor 3.1GHz (20MB Cache, up to 4.5 GHz, 8 cores, 16 Threads)
- RAM : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM RAM
- SSD : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphics Card : 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU
- Panel : FHD (1920 x 1080)
- WiFi & Bluetooth : Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2
- Web Camera : 720P HD camera
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Operating System : Windows 11 Home
- Microsoft Office Version : Microsoft Office Home
- Laptop weight : 2.30 KG
- Battery : 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
- Warranty : 1 Year Warranty
Ask a Question About This Product
TAKE ON ANY CHALLENGE
**Memory specification is rated for 5600MHz, but due to a CPU limitation is limited to 4800MHz.
SPEED TO VICTORY
CRYSTAL CLEAR AUDIO
*Available with selected models only
LASTING COOL
*Self-Cleaning Cooling version and heatpipe number varies by SKU.
LIVE LONG AND TRAVEL FAR
Charging time may vary +/- 10% due to system tolerance.