ASUS TUF Gaming F15 FA566NFR-HN045WS Gaming Laptop with AMD Ryzen™ 7 7435HS Processor (8 core, 16 thread, 16MB cache, up to 4.6 GHz Max Boost),RTX2050 Graphics Card, 16GB DDR5 Laptop Ram, 512GB NVMe M.2 SSD,15.6inch FHD display,144Hz Refresh Rate & Wi
ASUS TUF Gaming F15 FA566NFR-HN045WS Gaming Laptop
Out Of Stock
from
  • Brand: ASUS
  • Model: FA566NFR-HN045WS
  • MPN: 90NR0JU7-M004T0
  • processor : AMD Ryzen™ 7 7435HS Mobile Processor 3.1GHz (20MB Cache, up to 4.5 GHz, 8 cores, 16 Threads)
  • RAM : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM RAM
  • SSD : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
  • Graphics Card : 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU
  • Panel : FHD (1920 x 1080)
  • WiFi & Bluetooth : Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2
  • Web Camera : 720P HD camera
  • Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
  • Operating System : Windows 11 Home
  • Microsoft Office Version : Microsoft Office Home
  • Laptop weight : 2.30 KG
  • Battery : 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
  • Warranty : 1 Year Warranty
TAKE ON ANY CHALLENGE
**Memory specification is rated for 5600MHz, but due to a CPU limitation is limited to 4800MHz.
SPEED TO VICTORY
CRYSTAL CLEAR AUDIO
*Available with selected models only
LASTING COOL
*Self-Cleaning Cooling version and heatpipe number varies by SKU.
LIVE LONG AND TRAVEL FAR
Charging time may vary +/- 10% due to system tolerance.
OPTIMIZED FOR GAMING
MILITARY-GRADE TOUGHNESS
UPGRADING MADE EASY
* PCB color and bundled software versions are subject to change without notice.
* Brand and product names mentioned are trademarks of their respective companies.
* Rated speed of RAM module. Actual memory speeds may vary by CPU configuration
IPS stands for in-plane switching, a type of LED (a form of LCD) display panel technology.
* Result from Mobile Mark 2014 office productivity.
Write a review
Please login or register to review
ASUS India | Official support
Register the case at ASUS toll free number -18002090365
https://www.asus.com/in/support/service-center/india/
https://www.asus.com/in/support/callus/
from
Add to Cart
Add to Cart
MSI MAG 275QPF X30 WQHD 2K 27inch Rapid IPS Gaming Monitor with 0.5ms (GtG, Min) Response Time, 300Hz, DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium, 2x HDMI 2..