Samsung Odyssey Neo G9 Curve LS57CG950NWXXL 57-inch Dual UHD 4K Gaming Monitor, 240Hz, 1ms, Quantum Mini-LED, HDR 1000, FreeSync Premium Pro, G-Sync, USB-C, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1, Smart Hub, Multi View, CoreSync RGB
from
- Brand: Samsung
- Model: LS57CG950NWXXL
- UPC: 887276756738
- 240Hz Refresh Rate & 1ms Response Time – Smooth, tear-free performance for the ultimate gaming advantage.
- 57" Super Ultra-Wide 1000R Curved Screen – Immersive panoramic display with enhanced depth perception.
- Adaptive Sync (G-Sync & FreeSync Premium Pro) – Eliminates screen tearing and stuttering.
- Multi View & Smart Hub – Advanced multitasking and built-in entertainment platform.
Ask a Question About This Product
Catch every detail as you explore open worlds, take on the competition in fast-paced combat, and race down narrow streets with the Samsung Odyssey Neo G9 57" Dual 4K HDR 240 Hz Curved Ultrawide Gaming Monitor. Designed to provide total immersion, the Odyssey Neo G9 combines two 4K screens to create a massive curved 7680 x 2160 resolution display that packs 140 PPI and completely envelopes your field of view. Despite its size, this monitor delivers smooth performance during fast action scenes.
Immersive Visuals
This 57" display features a 240 Hz refresh rate and 1 ms response time, which significantly provides liquid smooth graphics by significantly reducing motion blur from first-person shooters, racing sims, and other games with frantic fast action. Please be aware that two out of the three HDMI ports support a maximum refresh rate of 120 Hz. AMD FreeSync Premium Pro support reduces screen tearing and stuttering with compatible graphics cards.
Fully Connected
Comfort & Style
Adjust the screen's height, tilt, and swivel to match your comfort. You can also use the 100 x 100mm VESA pattern to mount the display to a wall, swivel arm, or multi-monitor stand. Rear-facing ambient Core Lighting+ RGB effects can enhance your experience while CoreSync technology projects your game's on-screen colors into the real world for deeper immersion.