ASUS ROG Swift QHD OLED PG27AQWP-W gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) TrueBlack Glossy Tandem OLED, Dual-Mode (QHD 540Hz, HD 720Hz),0.02ms (GTG),G-SYNC compatible,OLED Care Pro,Neo Proximity Sensor,VESA DisplayHDR 500 True Black
ASUS ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27-inch QHD Tandem OLED Gaming Monitor
Selling fast
from
  • Brand: ASUS
  • Model: PG27AQWP-W
  • UPC: 199291206090
  • EAN: 4711636206099
  • MPN: 90LM0CF2-B01921
  • 26.5-inch QHD OLED gaming monitor with versatile dual mode (QHD @ 540Hz or HD @ 720Hz) and 0.02ms response time
  • New TrueBlack Glossy™ panel provides a zero-haze surface and exceptionally sharp imagery
See Through The Game
ROG Swift OLED PG27AQWP-W
The world fastest OLED monitor* - ROG Swift OLED PG27AQWP-W redefines gaming performance with dual-mode QHD @ 540Hz or HD @ 720Hz visuals and a 0.02ms gray-to-gray response time. This 26.5-inch QHD OLED monitor boasts new Tandem OLED technology for 15% higher peak brightness, 25% larger color volume, and 60% longer OLED lifespan compared to previous-generation WOLED panels. The TrueBlack Glossy panel provides a zero-haze surface to ensure exceptional clarity and supersharp imagery. And to guard against panel burn-in, the PG27AQWP-P features ASUS OLED Care Pro technology with the Neo Proximity Sensor. Extensive connectivity options include HDMI® and DisplayPort™ 2.1a UHBR20 with full 80Gbps bandwidth, ensuring compatibility with a wide range of devices.
*As of August 2025.
  • Tandem OLED Technology
    4TH - Gen WOLED
  • 15%Higher Brightness
    25%Larger Color Volume
    60%Longer OLED Lifespan
  • TrueBlack
    Glossy
    4K@240Hz <-> FHD@480Hz
  • CUSTOM
    HEATSINK
    ASUS OLED
    Care Pro
    Neo Proximity
    Sensor
  • 99.5% DCI-P3DELTA E < 2
    DisplayPort 2.1a 80Gbps
    VESA DisplayHDR™ True Black 400
  • UNIFORM BRIGHTNESS
    DISPLAYWIDGETCENTER
    3-year Coverage
    Aspect control
Gaming-Changing Visuals
Tandem OLED Technology
  • 15% Higher Brightness
  • 25% Larger Color Volume
  • 60% Longer OLED Lifespan
Supersharp and clear imagery
Exclusive TrueBlack Glossy OLED Panel
  • Glossy
    WOLED
  • TrueBlack
    Glossy WOLED
    NEW
  • Semi-Glossy
    QD-OLED
Groundbreaking Dual-Mode Feature
The Dual-Mode feature allows gamers to seamlessly switch between QHD at an ultra-responsive 540Hz for maximum visual fidelity or tap the hotkey to switch to HD visuals at 720Hz for the ultimate advantage in esports titles where every millisecond counts. This flexibility means the PG27AQWP-W is optimized for any game and situation, ensuring peak performance at all times.
Crafted for Performance
  • Futuristic Finish
  • Transparent Rear Panel
  • Sustainable Design
FOURTH-GENERATION WOLED TECHNOLOGY
  • Clear Pixel Edge
  • Extreme Low Motion Blur
    Exclusive ASUS Extreme Low Motion Blur technology reduces ghosting and motion blur.
  • OLED Advantages
Screen Protection
ASUS OLED Care Pro
Neo Proximity Sensor
  • Screen move
  • Pixel cleaning
  • Screen saver
  • Logo brightness adjustment
  • Outer dimming control
  • Target mode
Designed to Last
Rich Connectivity
Unlock the Future with DisplayPort 2.1a
The PG27AQWP-W features the future-ready DisplayPort 2.1a UHBR20 with full 80Gbps bandwidth, supporting QHD @ 540Hz without compression while offering improved data-transmission efficiency.
Aspect Ratio Control
  • 24.5"
  • Square Equivalent
  • Square Full
ROG OLED Anti-Flicker
Note: Videos may be simulated and dramatized for illustrative purposes.
DisplayWidget Center
Play Smarter with AI Assistant
  • Dynamic Crosshair
  • Dynamic Shadow Boost
  • AI Visual
Uniform brightness
*When the monitor is in sRGB mode
Smooth and Responsive
Ergonomic Stand
  • [ 0-110MM ]
    HEIGHT ADJUSTMENT
  • [ -30°~ +30° ]
    SWIVEL
  • [ -90°~ +90° ]
    PIVOT
  • [ -5°~ +20° ]
    TILT
General
Manufacturer Warranty3 Years Onsite
Product FamilyROG Swift
Display
Display resolution2K QHD (2560x1440)
Panel TypeTandem OLED
Vertical refresh rate720Hz
Write a review
Please login or register to review
ASUS India | Official support
Register the case at ASUS toll free number -18002090365
https://www.asus.com/in/support/service-center/india/
https://www.asus.com/in/support/callus/
from
Add to Cart
Add to Cart
MSI MAG 275QPF X30 WQHD 2K 27inch Rapid IPS Gaming Monitor with 0.5ms (GtG, Min) Response Time, 300Hz, DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium, 2x HDMI 2..