Crucial 8GB (1 x 8GB) DDR4 2666MHz CL19 SODIMM Laptop Memory (CB8GS2666)
Crucial 8GB DDR4 2666MHz Laptop Memory
Out Of Stock
from
  • Memory Size: 8GB Kit (1 x 8GB)
  • Tested Latency: 19-19-19
  • Tested Voltage: 1.2V
  • Tested Speed: 2666MHz
The fast, easy way to improve your laptop’s performance
Make everything on your computer faster
Multitask with ease
Easy to install
Maximize the value of your system
Multitask with ease
Install with ease – no computer skills required
Micron® quality – a higher level of reliability.
General
Manufacturer WarrantyLimited Lifetime
Buffered/Registered MemoryUnbuffered Memory
Memory
Memory TypeDDR4-SO-DIMM
Memory Capacity8GB (1 x 8GB)
Memory Speed2666MHz
Memory LatencyCL19
Memory Timing19-19-19
ECC MemoryNon-ECC Memory
Memory Series Crucial
Fan IncludedNo
Power
Required Voltage1.20 Volt
Design
Device ColorGreen
Features
lighting effectNo
Write a review
Please login or register to review
from
Add to Cart
Add to Cart
MSI MAG 275QPF X30 WQHD 2K 27inch Rapid IPS Gaming Monitor with 0.5ms (GtG, Min) Response Time, 300Hz, DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium, 2x HDMI 2..