Crucial 16GB (1 x 16GB) DDR4 2666MHz CL19 SODIMM Laptop Memory (CB16GS2666)
Crucial 16GB (1 x 16GB) DDR4 2666MHz CL19 Laptop Memory
Out Of Stock
from
  • Memory Size: 16GB Kit (1 x 16GB)
  • Tested Latency: 19-19-19
  • Tested Voltage: 1.2V
  • Tested Speed: 2666MHz
The fast, easy way to improve your laptop’s performance
Make everything on your computer faster
Multitask with ease
Easy to install
Maximize the value of your system
Multitask with ease
Install with ease – no computer skills required
Micron® quality – a higher level of reliability.
General
Manufacturer Warranty3 years
Buffered/Registered MemoryUnbuffered Memory
Memory
Memory TypeDDR4-SO-DIMM
Memory Capacity16GB (1 x 16GB)
Memory Speed2666MHz
Memory LatencyCL19
Memory Timing19-19-19
ECC MemoryNon-ECC Memory
Memory Series Crucial
Power
Required Voltage1.20 Volt
Design
Device ColorGreen
Write a review
Please login or register to review
from
Add to Cart
Add to Cart
MSI MAG 275QPF X30 WQHD 2K 27inch Rapid IPS Gaming Monitor with 0.5ms (GtG, Min) Response Time, 300Hz, DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium, 2x HDMI 2..